Trwa ładowanie proszę czekać ...

Nowa instalacja elektryczna

27 marca 2018

Zakup mieszkania czy nawet jego remont wymaga od nas właściwego ułożenia przewodów elektrycznych. Zwłaszcza przy okazji remontu tego typu prace są wskazane. Wymiana instalacji elektrycznej na nową jest jednocześnie zabezpieczeniem najważniejszych norm, a dodatkowo cała instalacja jest w pełni bezpieczna dla użytkownika.

Układamy przewody

Ułożenie przewodów nie jest szczególnie trudnym zajęciem. Wszystkie wiązki przewodów prowadzimy bezpośrednio w linii prostej pod kątem prostym, nie stosujemy w tym wypadku skosów. Jeśli wykonujemy wymianę przewodów w odbiornikach jednofazowych, to stosujemy tylko i wyłącznie przewody 3 żyłowe, czyli osobno PE i N. W przypadku odbiorników 3-fazowych stosowanych w silnikach siłowych z zasady stosuje się przewody 5- żyłowe. W przypadku przewodów powinniśmy trzymać się określonych przekrojów. Przewody oświetleniowe powinny mieć 1,5 mm kwadratowych, a obwody przeznaczone do gniazd 2,5 mm kwadratowych. Dzisiejsze rozwiązania sprawiają, że nie powinno się stosować puszek rozgałęźnych. Wszystkie przewody łączymy bezpośrednio w puszkach do gniazd, wyłącznikach lub oprawach oświetleniowych. Puszki są dość nieestetyczne, dlatego nie powinno się ich stosować. Przewody można łączyć za pomocą złączek lub śrub niektórzy nawet stosują do połączenia lut. Nie wolno skręcać przewodów to podstawowy błąd.

Zabezpieczenia dla urządzeń

Oczywiście w żadnym wypadku nie można zapomnieć o dodaniu obwodów, gdzie będzie występować osobne zabezpieczenie. Tego typu gniazdka muszą być przygotowane do podłączenia lodówki, pralki, kuchenki czy też innego ważnego sprzętu.

Jaki osprzęt zastosować

W wypadku osprzętu powinniśmy zdecydować się na gniazdka posiadające bolec ochronny. Prawidłowo gniazda muszą być hermetyczne. Wybór włączników to już tylko i wyłącznie nasza własna inwencja twórcza. Warto jednak zdecydować się na wyłączniki schodowe bądź krzyżowe, które umożliwiają nam zapalenie światła z zupełnie innego miejsca. W praktyce wiele na tym zyskujemy. Takie rozwiązania po prostu powinny pojawić się w każdym domu.