Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wszystko o instalacji elektrycznej w kuchni

23 marca 2018

W przypadku instalacji elektrycznej w kuchni nie należy układać kabli na bezpośrednio na ścianach ani wykuwać bruzd w naszym tynku. Każda tego typu instalacja powinna być zaplanowana na wczesnym etapie budowy pomieszczenia. Pamiętajmy, że w kuchni wykorzystujemy wiele różnych urządzeń, które zasilane jest z gniazd wtykowych. Trzeba jednak wspomnieć o małych wyjątkach, czyli kuchniach indukcyjnych, które potrafią pobierać naprawdę sporo energii. Zazwyczaj takie rozwiązania wymagają stałego podpięcia bezpośrednio do instalacji elektrycznej. Tego typu połączenia wykonuje się w puszce.

Przeprowadzamy zasilanie

Gniazda wtykowe oraz inne odbiorniki zasilające muszą posiadać własne zupełnie niezależne obwody elektryczne. Dzięki takiemu podziałowi sprawimy, że cała instalacja będzie bezpieczniejsza. W przypadku gdy jeden obwód elektryczny ulegnie awarii, resztę będzie działać bez zarzutu, bez konieczności wyłączenia całego zasilania. W ten sposób instalacja wyróżnia się i jest niezawodna. Pamiętajmy o wydzieleniu specjalnego obwodu pozwalającego zasilać nam poszczególne przenośne urządzenia takie jak wielofunkcyjny robot czy toster. Tego typu zasilanie powinno posiadać pięć jednofazowych gniazd wtykowych. Jest to absolutne maksimum. Każdy inny odbiornik posiadający moc wyższą niż 3 kW powinien posiadać swój własny obwód. Jeśli posiadamy piec, to on również powinien być zasilany z zupełnie samodzielnego obwodu.

Dodatkowa ochrona

Zanim jednak skupimy się na obwodach, pamiętajmy, że trzeba będzie zastosować dodatkowe zabezpieczenia na tablicy z bezpiecznikami. W ten sposób należy wyposażyć każdy oddzielny obwód między innymi w zabezpieczenie nadmiarowo-prądowe. Inne grupy należy wyposażyć w zabezpieczenie różnico prądowe. Ogólnie obwód jednofazowy na podstawowe napięcie 230 V powinien posiadać przewody trzy żyłowe a obwody trójfazowe stosowane w silnikach i innych urządzeniach powinny posiadać przewody pięciożyłowe z racji tego, że może płynąć tam prąd zmienny o wartości do 400 V.