Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak dobrze zabezpieczyć starą instalację w mieszkaniu

28 marca 2018

Pomimo unowocześnienia instalacji nadal możemy w niektórych domach spotkać tradycyjne dwu- przewodowe instalacje. Kłopotem może być instalacja wykonana w całości z aluminium, ponieważ jest ona najmniej dostosowana do nowszych urządzeń kuchennych, które dzisiaj są stosowane w praktycznie każdym domu. Instalacje aluminiowe zawsze były dwuprzewodowe podobnie jak niektóre instalacje miedziane. Dlatego w praktyce stosuje się instalacje trzy przewodowe z rozdzielonym osobno przewodem PEN na PE i N, czyli naturalny, który stosuje się w praktyce od lat 90. Dzięki takiemu zabiegowi można było montować wyłączniki różnicowo- prądowe, co sprawiło, że tego typu urządzenie stało się uzupełnianiem całej instalacji oraz sposobem na ochronę innych ludzi przed porażeniem elektrycznym.

Zerowanie czyli samoczynne wyłączenie zasilania

Tego typu urządzenia powinny być stosowane często, zwłaszcza jeśli ogólny zacisk ochrony jest podłączony. Dawniej określano tę czynność jako zerowanie, w ten sposób zabezpieczamy się między innymi przed wspomnianym wcześniej porażeniem elektrycznym z danych urządzeń. Współcześnie określa się to jako samoczynne wyłączenie zasilania. Określony zacisk ochronny stosuje się w gniazdkach. W przypadku instalacji trójprzewodowych bolec podłączany jest do przewodu ochronnego oznaczonego kolorem zielonożółtym. W starszych instalacjach stosuje się tylko mostek, gdzie przewód PEN podłączany jest, do zacisku ochronnego. Polega to na ochronie i zasilaniu. Mostek może ulec uszkodzeniu, przez co dane urządzenie straci zasilanie, a my dowiemy się, bezpośrednio o awarii połączenia.

Zabezpieczenia

Jeśli chcemy poprawić zabezpieczenia, to należałoby zastosować zabezpieczenia nad prądowe typu S. Zawsze robimy to w przypadku gdy wcześniej zainstalowane były zabezpieczenia typu L, ponieważ wymiana zwiększa nasze bezpieczeństwo. Wszystkie przewody niezależnie od okoliczności powinny być połączone przez listwy zaciskowe. Pod żadnym pozorem nie wolno ich skręcać.