Trwa ładowanie proszę czekać ...

Okresowe badania i pomiary elektryczne w przemyśle

15 lutego 2018

Instalacje elektryczne bardzo często ulegają awarii. Nieszczelna instalacja może spowodować pożar, więc musimy uważać. Pamiętajmy, że uszkodzenie izolacji powoduje poważne zwarcie, co z kolei prowadzi, do bardzo konkretnego upływu prądu. Często taki scenariusz pokazuje jak niebezpieczny, może okazać się prąd. Wystarczy małe zwarcie i obecność niebezpiecznych substancji, aby z łatwością wytworzyć pożar, wtedy zabezpieczenie nad prądowe zwyczajnie nie zadziała właściwe, co ostatecznie doprowadzi do katastrofy. Jest na szczęście prosty sposób, który pozwala eliminować takie zagrożenia a mowa oczywiście o okresowych pomiarach rezystancji izolacji.

Przepisy prawne

Prawo budowlane wyraźnie zaznacza, że obiekty muszą być poddane kontroli raz na co najmniej pięć 5 lat. To samo prawo dotyczy również instalacji i ich stanu technicznego. W tym wypadku dbanie o staranność pozwala nam bezpiecznie użytkować instalacje. Zagrożenie w postaci pożaru, uszkodzeń oraz inne problemy są automatycznie niwelowane.

Na czym polega kontrola

W ten sposób sprawdzimy, stan techniczny i przydatność całej instalacji. Częstotliwość takich kontroli wiąże się z ogólną przydatnością wspomnianej instalacji. Oczywiście warto zastanowić się nad tym, jakie występują ogólne warunki środowiskowe a sama kontrola, ma za zadanie zmniejszyć ryzyko większej eksploatacji urządzeń, przez co mogą one ulec awarii. Podobnie sprawa ma się w przypadku instalacji elektrycznych. Kontrola obejmuje między innymi jakość konserwacji oraz sprawdza się czy instalacja nie jest podatna na wpływ zewnętrzny. W praktyce taką kontrolę wykonują prawdziwy fachowcy i na podstawie ich badań możemy dowiedzieć się, czy dana instalacja jest przygotowana do właściwego użytku. W razie stwierdzenia nieprawidłowości należy jak najszybciej dokonać konserwacji całego systemu. Odpowiednie rozwiązania w tym przypadku pomagają na o wiele dłużej zachować dobry stan techniczny całej instalacji to bardzo ważne i konkretne zadania, jakie trzeba wykonać właściwie.