Trwa ładowanie proszę czekać ...

Jak wykonać instalacje oświetlenia klatki schodowej

9 marca 2018

Instalacja związana z oświetleniem klatki schodowej musi być przemyślana. Zazwyczaj w domostwach stosujemy łączniki jednobiegunowe. Mają one za zadanie wyłączać i wyłączać światło w kuchni, sypialni czy piwnicy. Czasem jednak stosujemy łączniki dwubiegunowe, które umożliwiają nam załączać dwa zupełnie różne i niezależne źródła światła. W tych opisanych sytuacjach zapalenie światła odbywa się w jednym miejscu. W pomieszczeniach takich jak piwnica czy strych wymaga się innego typu instalacji, która pomoże nam załączyć i wyłączyć oświetlenie w kilku różnych miejscach. Jest to możliwe, jeśli zdecydujemy się na zastosowanie profesjonalnych łączników schodowych lub krzyżowych.

Wykorzystujemy łączniki

Oczywiście, nie ma w tym nic trudnego. Montując taki układ, musimy jednak pamiętać o rozmieszczeniu wszystkich łączników tak, aby można je było ze sobą połączyć. W ten sposób powstaje jeden duży i niezależnie działający układ pozwalający nam gasić światło w dwóch lub w większej ilości pomieszczeń. Dla osoby niedoświadczonej tego typu połączenia mogą być trudne do wykonania. Wszystko opiera się na sporej liczbie przewodów i połączeń, które musimy wykonać. Osoby niedoświadczone mogą wykonać kilka drobnych pomyłek, przez co instalacja nie będzie działać prawidłowo. Prawidłowo wykonanie oświetlenia przy wykorzystaniu łączników to zadanie dla prawdziwego fachowca elektryka, który zna się na swojej robocie.

Przekaźniki bistabilne i automatyka schodowa

Praktycznie działają one na zbliżonej zasadzie. Również umożliwiają nam sterowanie oświetleniem w dowolnej części naszego domu. Tego typu przekaźnik montuje się w rozdzielnicy lub umieszcza bezpośrednio w puszce instalacyjnej. W takich wypadkach mimo wszystko lepiej stosować rozwiązania znane z klatek schodowych. Odpowiedni automat schodowy pozwala na oświetlenie przez określony czas korytarza. Gdy mija czas, oświetlenie automatycznie się wyłącza i niepotrzebna jest w tym nasza ingerencja wszystko dzieje się automatycznie. Takie rozwiązania sprawdzają się w praktyce.