Trwa ładowanie proszę czekać ...

Szczegółowa analiza parametrów w sieci

5 marca 2018

W sieci elektroenergetycznej wyróżniamy wiele parametrów. Nie są to, tylko takie parametry jak wartość napięcia, prądu czy mocy. Mówimy tutaj o wielu innych parametrach, które umożliwiają nam prawidłową pracę całej instalacji. Wszystkie wspomniane wartości nie mogą jednak wykraczać poza normy, ponieważ wpłynie to nie tylko na pracę samej instalacji, ale i urządzeń, jakie będą do niej podłączone. Bezpieczeństwo jest najważniejsze. Właściwa analiza różnych parametrów sieci elektroenergetycznej zwykłemu człowiekowi może dać oszczędność w rachunkach za energię elektryczną. Bardziej prawdopodobne jest jednak to, że tego typu działania sprawdzą się w fabrykach produkcyjnych. Czasem te oszczędności nie są widoczne gołym okiem.

Co potrzebne do wykonania analizy

Żeby wykonać poprawną analizę potrzebujemy analizatora. Niezależnie od wyboru klasy trzeba zadbać o jakość samego urządzenia, ponieważ przekłada się to automatycznie na dokładność danych pomiarów. Analizator najwyższej klasy może być pomocnym narzędziem. W praktyce tego typu sprzęty stosuje się między innymi przy audytach energetycznych. Jeśli więc robimy analizę prywatną na własną rękę, to dla zwykłego użytkownika w zupełności wystarczy analizator klasy drugiej. Prawidłowo podłącza się go do danego źródła zasilania, gdzie chcemy dokonać poszczególnej analizy. Przy podłączeniu wykorzystujemy między innymi przekaźniki prądowe i napięciowe trzyfazowe z uwzględnieniem zacisku neutralnego. Właściwie podłączony analizator rejestruje przez tydzień takie parametry jak współczynnik szczyt, mocy, energię czynną, bierną, pozorną, moc czynną oraz wiele innych parametrów.

Co daje taka wiedza

Przede wszystkim w praktyce dzięki analizie wybranych parametrów inżynier może określić konkretne przyczyny problemów z działaniem urządzeń oraz szukać oszczędności, a także poprawy działania wszystkich instalacji znajdujących się w zakładzie. Główny cel to poprawa bezpieczeństwa na terenie całego obiektu. Dlatego taka analiza jest konieczna, jeśli naprawdę chcemy uzyskać oszczędności na prądzie.