Trwa ładowanie proszę czekać ...

Elektryka dla nie elektryków czyli podstawy podstawowe

15 marca 2018

Nie wszystkie osoby pasjonujące się elektryką wiedzą, od czego należy zacząć. Cała elektryka to przede wszystkim zbiór konkretnych praw, które występują w tej dziedzinie nauki. Tylko poznanie podstaw pozwoli nam wykorzystać wiedzę teoretyczną w praktyce. Bardzo często wiedza ta wykorzystywana jest przez pomocników elektryków, którzy wcześniej nie mieli typowego kontaktu z takimi informacjami. Jeśli należymy do tej grupy, to faktycznie możemy się wiele nauczyć z tego materiału.

Napięcie czyli różnica między potencjałami

Pomimo że na pierwszy raz to wydaje się skomplikowane, ale jeśli odpowiednio podejdziemy, do sprawy z pewnością zauważymy rozwiązanie. Całość różnic polega na tym, że każdy punkt posiada określony potencjał wyrażany w Woltach. W tym wypadku wartość napięcia to zawsze różnica między dwoma różnymi potencjałami. Dla prostego porównania wystarczy wziąć akumulator oraz instalację w mieszkaniu. W przypadku akumulatora potencjał ogólny wynosi 12 V minusowy potencjał 0 V. W ten sposób potencjał po obliczeniu wynosi 12 V. W przypadku instalacji domowej jedna faza to potencjał 230 a przewód neutralny z kolei ma potencjał 0 V, przez co ogólnie instalacja ma 230 V. Pamiętajmy, jednak że mówimy o znacznym uproszczeniu schematów, tak by stały się one bardziej zrozumiałe dla laika. Niezależnie od wszystkiego napięcie zawsze będzie różnicą potencjałów.

Obwód zamknięty

Kolejną ważną sprawą jest odpowiednie środowisko, w którym ma płynąć prąd. Jak dobrze wiemy tylko obwód zamknięty, umożliwia nam przepływ prądu. W przypadku gdy nastąpi przerwanie, prąd automatycznie przestaje płynąć. Prostym przykładem na to może być tradycyjne gniazdko. Jeśli nie podłączymy pod nie żadnego urządzenia, to prąd nie płynie. W chwili, gdy podłączymy wiatrak prąd automatycznie, zaczyna płynąć przez gniazdko. Tak więc niezależnie od wszystkiego w momencie podłączenia jakiegoś urządzenia wytworzymy opór, przez co prąd płynie wolniej. Im większy opór, tym mniej prądu przepłynie przez dane urządzenie. Opór, czyli rezystancja w tym wypadku jest zabezpieczeniem dla wielu urządzeń przed przepięciem czy spaleniem.